Bu sitede tarihin eski devirlerinde yaşamış çeşitli uygarlıkları inceleyen bölümler bulacaksınız. Her türlü yorum ve önerileriniz için kayipdunyalar@asunundefterinden.com

2002 - Bahadır Akcan


Kayıp Dünyalar

Hintlilerden Önce Hindistan

Minotauros'un Ülkesinde

Tutankhamon'un Altınları

Truva ve Mykenai Hazineleri

Denizler Hakimi Fenikeliler

Savaş Ustaları Asurlular

Keltlerin Destanı

Pompei Faciası

Angkor, Ormandaki Tapınaklar

Mayaların Esrarı

Muhteşem Sümerler

Batık Dünyaların İzinde

Sitenin bu kısmını oluşturan bilgier, Guy Rachet'in "Des Mondes Disparus" adlı eserinden alınmıştır.

Arkeolojik Kazıları Kimler ve Nasıl Yapabilir?


Türkiye'de bilimsel yöntemlerle kazı yapmak isteyen kimselerden kazı yapmak istedikleri yerin kültürleriyle ilgili bilim dallarında uzman olmaları; o bilim dallarında bir üniversite/yüksekokul öğretim üyesi ya da bir bilim kurumu yetkilisi olmaları; uzmanlaştığı bilim dalında yayınları ile tanınmış olmaları; kazıda yeterli tecrübeye sahip bulunmaları; bağlı bulundukları bilim kurumlarınca tavsiye edilmeleri; kazı için gerekli ödeneğin sağlandığını belgelendirmeleri aranır.

Arkeoloji Nedir?

İnsanlar, Yeryüzü'nü doldurmaya başlayalı beri, evler yaptılar, saray ve tapınaklarıyla şehirler kurdular, mezarlar kazdılar. Bu yapılar zamanla, ya büyük felâketler sonucu ya da kendiliğinden yıkıldı. Toprak, kumlar ve sular, insan varlığının bu izlerini silip süpürdükçe, onların yerini başka kentler aldı. Toprak kazılırsa, denizlerin ulaşılabilen diplerine inilirse, insan faaliyetinin bu çok ya da az önemli kalıntılarından birkaçına rastlama şansı bulunabilir. Bu belirtilerin araştırılması, incelenmesi, sınıflandırılması arkeolojinin temelini oluşturur. Toplumların izlerini araştırmaya yüzyıllar önce başlandı; ama, bu işin, kendine özgü yöntemleriyle gerçek bir bilim haline gelmesi çok yeni,henüz bir yüzyıllık bir olaydır.

Arkeoloji sadece bir moda mıdır? Hayır! Bir define bulma hayalini kim kurmamıştır? Zengin mezarlar, heykeller, paralar, gümüş kaplar, mücevherler; bütün bu olağanüstü buluntular, arkeolojinin bu yönüne karşı büyük bir ilgi uyandırdı.

Ayrıca..

Kolomb Öncesi Amerika

Tarihöncesi Sanat

Mezopotamya

İran

Bu kısım için gerekli kaynaklar ~talisman~ tarafından sağlanmıştır.