Muhteşem Sümerler

Irak'ın güneyinde, Dicle ve Fırat kıyılarından uzaklaşır uzaklaşmaz, çölü andıran, geniş bir bozkır yayılır. Bu uçsuz bucaksız düzlüklerde yer yer neybetli tepeler beliriverir. Kumla örtülü bu tepelerin altında büyük sitelerin kalıntıları yatmaktadır. Bu siteler, Sümerler adını verdiğimiz bir halk tarafından kurulmuştu. Artık, kavurucu çöl rüzgarlarının önüne katıp sürüklediği kumlardan başka bir şey görünmeyen, sadece çakalların ve akbabaların yaşadığı bu yerlerde kırkbeş yüzyıl önce kanallarla çevrili, bahçelerle bezenmiş, cıvıl cıvıl şehirler yükseliyordu. Bugün ise bir ölüm sessizliği hüküm sürüyor.


Üzerini bir tapınağın süslediği çok katlı bu zigguratın temeli kumluk bir tepeciğin altında bulundu. Geriye sadece kısmen onarılmış temeli kalan Ur zigguratı,ünlü Babil kulesine ilham kaynağı oldu.


Kraliçe Puabi'nin mezarında bulunan bu esrarengiz oyunun kuralları neydi acaba? Fildişi kakmalı hanelerde pulların nasıl yürütüldüğünü herhalde bilmek isterdiniz?

Sümer ülkesi, bugünkü Irak'ın güneyini kaplıyordu. Eskiçağ'da Basra körfezinin kıyıları daha kuzeyde bulunuyordu. Böylece Eridi ve Ur, denizle bağlantılı lagünler üzerinde yayılıp gidiyordu.